NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

עתיד עולם הצילום - תמונות ללא מצלמה, אינטיליגנציה מלאכותית ועוד

אז מה צופן לנו עתיד הצילום שהולך לשנות את התעשייה ואת העולם שבו אנחנו חיים? בעתיד לא נצטרך צלם כדי להצטלם בסטודיו, נוכל לצלם חדר מבלי להיות בתוכו, לא נצטרך לדעת תאורה כדי להאיר מצולמים, אפילו לא נצטרך להצטלם כדי שיהיו לנו תמונות חדשות של עצמנו. יהיו מצלמות בכל מקום והממשלה תוכל לפענח את המידע כפי שהיא רוצה וכמובן שיוכלו לתעד אתכם בביתכם מבלי שתהיה מותקנת מצלמה שם. חלק יישמע לכם כקונספירציה נחמדה אך חלק מהטכנולוגיות האלו כבר קיימות וחלקן כבר משומשות בצורה פרקטית אך לא המונית או לא בשלה לגמרי. החיזוי הבא הוא חיזוי עתידני עם נגיעה ריאליסטית ועוד לא ידוע מתי זה יקרה. אני מאמין שכדי שנבין עד כמה זה דבר גדול, צריך לחזור קצת אחורה.

תדמיינו לכם שיום אחד בעולם שבו הייתם חייבים צייר כאופציה היחידה לשמר את החזות שלכם – פתאום מישהו בא וממציא טכנולוגיה שבה ניתן לצרוב את אותה חזות על חומר גלם כלשהו, בין אם זה נייר או חומר דמוי מראה או משהו אחר. אותה הפתעה שהולידה את עולם הצילום שמקיף אותנו – שינתה את דרכי ההיסטוריה. עולם הצילום מאז ידע תהפוכות והוליד חוויות חדשות ושינה סדרי עולם בפוליטיקה ובתיעוד ההיסטורי האישי והעולמי. בין לבין היו מהפכות מסחריות כמו הקודאק החד פעמית שנתנה לכל אדם שיש לו דולר בודד – לצלם את משפחתו. מהפכת הדיגיטל שנתנה לכל אדם את האופציה לצלם מבלי להבין בכימייה או להזדקק באחד שמבין. בכל אופן עולם הצילום ממשיך להשתנות תמיד וגם ליצור לנו חוויות חדשות וכמובן גם מקצועות חדשים לעולם. אך השינויים שידענו עד כה הולכים להשתנות וגם המצלמה שאנחנו מכירים הולכת להיעלם לאט לאט וגם החוויה של להיפגש מול צלם או אדם שמחזיק מצלמה.

עתיד הצילום קשור ברובו במהפכות טכנולוגיות שאוהבות לבוא לאט לאט ואז להפתיע את כולנו עם משהו פורץ דרך. אז אני מאמין שדווקא הדברים שקורים עכשיו שאינם מקובלים או בשלים כל כך הולכים לשנות סטנדרטים בעולמנו. כבר שנים שאנחנו נתקלים או יוצרים צילומים שמשתמשים במניפולציה דיגיטלית (ואפילו אנלוגית) כדי לשנות משהו בצילום שמולנו. למי שלא מכיר את המונח compositing אז שיידע שלמרות שקל היום מתמיד ליצור תמונה דימיונית מקולאג' של תמונות שונות, התופעה לא נוצרה עם עידן הפוטושופ. בעתיד ההבדל בין צלם לבין אומן דיגיטלי יצטמצם.

בכל מקרה היום כשאנחנו רואים דברים כמו סרטוני דיפ פייק שמדמים מנהיגים אומרים דברים שמעולם לא אמרו – בשביל רובנו זה מרגיש כמו מדע בידיוני. אך עם הזמן אנחנו כבר נתרגל לעובדה שכל מה שאנחנו רואים (או שומעים) לא קרה מעולם. שינוי תודעה של אנשים בזכות מניפולציות טכנולוגיות. בגדול כמעט כל צלם יצטרך לדעת לעשות את אותם מניפולציות על מנת להיות רלוונטי בכמה תחומים בעיקר מסחרים. במקום להראות לכם דוגמא של מניפולציה עכשווית או עתידית, בוא נזכר בתמונה המפורסמת של הנפת הדגל הסובייטי מעל בניין הרייכסטאג בגרמניה בזמן מלחמת העולם השנייה. ההבדל בין שתי התמונות לא תמיד נראה לעין אך הוא חשוב במיוחד בתעמולה הסובייטית. לא רק העשן סמיך וחזק יותר, אלא גם בתמונה הלא ערוכה לחייל הסובייטי יש 2 שעונים על הידיים. התעמולה הרוסית רצתה להעלים את המידע הזה שכן הוא יציג את זה שחיילי רוסיה בזזו את הגרמנים בזמן שהם נלחמו שם.

אחת התחזיות הכי קרובות אלינו היא העובדה שבקרוב יהיו יותר ויותר צלמי וידאו שיצלמו סטילס. מה זאת אומרת אתם שואלים?  מצלמות מקצועיות בקרוב יצלמו ברזולוציה של 8K שיאפשרו רזולציה של כ33 מגהפיקסל. זה בערך הסטנדרט במצלמות סטילס DSLR ואף יותר. למעשה הצלם וידאו יצלם וידאו ובעריכה הוא יבחר את השבריר שנייה הכי טוב מהצילום. הוא יוכל לבחור את הבעת הפנים הכי טובה, התאורה הכי מדויקת, וגם הפוזה הכי מוצלחת. זה יהיה פתח נוסף לצלמים יותר חובבנים להצליח להביא תוצאות טובות יותר. אז אלו שאמרו שהמהפכה הדיגיטלית גרמה להצפה של צלמים חובבנים, אתם לא תאמינו מה מהפכת הוידאו הבאה תביא.

כמה מגהפיקסל יש למצלמה הזאת? בערך 10 מיליארד פיקסלים. כן, אתם תשמעו גם את זה מתישהו בעתיד. מצלמות מרובות פיקסלים יאפשרו לכל צלם או כל גוף לתעד אזור שלם וממנו לחתוך ולשמור את הצילום שמעניין אותו. צלמי הרחוב כבר מחכים לטכנולוגיה הזאת שבה יהיה ניתן למצוא מאות סצינות שונות בקליק אחד מבלי לשים לב אליהם קודם. אתם יודעים מי עוד מחכה לטכנולוגיה זמינה מהסוג הזה או כבר יש לו? ממשלות עוינות וגופים שאחראים על מעקב סמוי. אז כן, אין מה לשמוח יותר מדי. טכנולוגיות זיהוי הפנים והמעקב כבר קיימות וכבר מנוצלות על ידי ממשלות וגופים בכל העולם ולחלקם אנחנו עוזרים עם הרשתות החברתיות. חלקן יציגו את זה בגאווה כמו ממשלת סין שמאפשרת לעקוב אחרי פשעים רנדומלים שעושים התושבים שלהם ולשכלל את זה בציון שהיא נותנת לכל אזרח. כמובן גם לדוחות חצייה באדום, אבל הלוואי שזה היה נגמר כאן.

אך מה עם המקצוע המסורתי שנקרא צלם? איך הוא הולך להשתנות? יש גם חדשות טובות אך גם כאלו שיקשו על אחרים. דבר ראשון כבר היום קיימות טכנולוגיות שבעזרתם ניתן להשתמש באינטילגנציה מלאכותית (AI)ולהוסיף תאורה שלא קיימת על צילום של בן אדם. אך בעתיד זה הולך להיות כל כך טוב שפשוט שלא בהכרח יהיה צורך להחזיק סטודיו. התמונות שלכם הולכות להיראות בעלות חזות מקצועית מבלי להדליק פלאש. אך אני מאמין שבזמן שגם זה ישתכלל, תופיע תופעה חדשה בעולם צילומי הסטודיו שתהיה טרנד מאוד חזק. תדמיינו לכם חללי סטודיו ריקים מצלמים שאתם תגיעו אליהם ושם תצטלמו. יהיו שם פלאשים מסוג כלשהו ורקע וכל מה שיש בסטודיו. רק דבר אחד לא יהיה שם. צלם. הצלם יוכל לעשות איתכם שיחת וידאו מרחוק ולשלוט על כל מאפייני התאורה מרחוק. נשמע לכם מדהים? הזדמנות נפלאה להצטלם על ידי הצלם האהוב עליכם מגרמניה. אז תתרגלו למבטאים חדשים. עם שיפור טכנולוגיות התרגום אתם תדברו סימולטנית עם צלם גרמני שידבר גרמנית וזה יתורגם לכם לעברית. הוא ישלוט מרחוק על כל התאורה והנה לכם – הצילום שתמיד רציתם עם צלם בעל שם עולמי ואולי עם מניפולציה דיגיטלית אז תקבלו כל תפאורה אפשרית. ודרך אגב, סתם שתדעו שזה כבר קיים בהפעלות באירועים מסוימים עם תאורת סטודיו קלה וכבר הכרתי מישהו שהפעיל דבר כזה.

לאותם אנשים שממש רוצים תמונות חדשות שלהם כל הזמן ולא בא להם סלפי, תתחדשו. הדמיות תלת מימד היפר-ריאליסטיות שלכן זה הטרנד העתידי שעוד לא כאן. אבל דמיינו לכם שכמו שאתם מלבישים את הדמות הזאת מהמשחק מחשב שלכם, כך גם תוכלו להלביש את עצמכם ולעצב אותה כפי רצונכם. תוכלו לאפר את הדמות ולהלביש ולשים באיזה תפאורה ותאורה שתחפצו בה. תמיד יהיו כאלה שירצו תמונה אמיתית של עצמם, אבל כמו שהצעירים של היום שמצטלמים עם חיוך ברווז – הילדים שלהם לא יצטרכו להצטלם בכלל. אנשי תלת ואנימציה ילבישו אותם ויביימו אותם. שימוש בAI יחקה את הבעות הפנים המדויקות שלכם וכמובן שאולי גם תוכלו לראות את עצמכם בסרטים. אולי אפילו תוכלו להכניס קובץ של הדמיה שלכם ולהחליף אותה בדמות מהסרט העתידי הבא. ילדים יגדלו ויראו סרטים שבהם אבא שלהם מופיע כסופרמן. אחח איזה ילדות שמחה, עד שיגלו את האמת. מה זה אומר על העולם המסחרי? יהיו פחות צלמים ויותר אנשי אנימציה וכדומה. ישתמשו פחות ופחות בדוגמניות ודוגמנים חיים ואולי אפילו הדמיות שנוצרו באינטילגנציה מלאכותית (AI)ייצרו דוגמנים חדשים שלא קיימים. הדוגמניות הולכות להיות יפות בצורה לא מציאותית והדוגמנים גם כי אין על יופי על טבעי של אלים מהלכים.

בכל אופן בעתיד לכולנו יהיו יותר מצלמות עלינו שיתעדו בשבילנו כל דבר. חלק יצלמו ויתעדו את החוויות שלנו בפייסבוק של העתיד וחלק יעזרו למכשירים חכמים לפענח בשבילנו מידע ולהזרים אותו ישר אלינו ולגופים וחברות אחרות כמובן. זוכרים את המשקפיים של גוגל? בכל אופן משהו דומה ישמש אותנו תמיד ולא נוכל לחיות בלעדיו. זה יישמע לכם כמו השאלה -מי משתמש במפות נייר כשיש לנו GPS? המצלמות יוכלו לתעד בכמה דרכים ולא רק כמו מצלמה דו מימדית מודרנית. למעשה לרוב אנחנו לא נשתמש במצלמות רגילות בכלל.

הדבר הבא הוא כנראה סוג של מכמ"ים. כבר היום קיימים חיישנים שהולכים בקרוב להיכנס לטלפונים שלנו ואיתם חברות כמו גוגל (בין הראשונות שהכריזו שישתמשו בטכנולוגיה הזאת באופן המוני) יוכלו לתעד תזוזות שלנו ושל הסביבה שלנו. אמנם גוגל אומרת שהיא הולכת להשתמש בזה כדי להקליט מחוות לטלפון כמו דפדוף באוויר, אבל הדבר המפחיד במכמ"ים שגוגל הולכת להשתמש בטלפונים שלהם זה שהם כבר היום מדויקים מספיק כדי לשים לב לשינויים בנשימות שלנו. גופים מפרסמים או מדינות עוינות יוכלו לבדוק מה התחושה שלנו לגבי כל דבר שאנחנו רואים וחווים. ראית תמונה של המנהיג הדיקטטור והייתה לך תחושת בחילה? צפה פגיעה. בכל אופן השימוש במכ"מים הוא דבר אחד. כבר היום יחידות לוחמה משתמשות בגלי רדיו שהם מזרימים כדי למפות את השטח שנמצא מעבר לקירות שהם צריכים לפרוץ. הטכנולוגיה של ייצוב תמונה על ידי גלי רדיו מוכרת לכם אולי מעטלפים שכן כך זה קורה בטבע באופן חלקי. בכל אופן כיום משתמשים בזה כדי לאתר טרוריסטים ושבויים, אך בעתיד נוכל לרגל אחרי שכנים שלנו וכמובן שהממשלות שלנו יוכלו לרגל אחרינו. בכל אופן השימוש ההמוני של זה הולך להיות בהתחלה דווקא במיפוי מבנים וכדומה. דמיינו שבשניייה אחת יש לכם תמונה של כל סנטימטר במוזיאון ואתם יוצרים בשנייה מיפוי מתאים שייקח אתכם לציור שאתם רוצים לראות (כבר קיימים טכנולוגיות מיפוי והתמצאות במבנים). מצד שני דמיינו שאתם במסיבה ובלחיצת כפתור יש לכם תיעוד של כל המסיבה מכל חדר וחדר. אז לא לחטט באף בחדר השני בבקשה. לא לשכוח שאור מורכב מגלים ולכן יהיה כנראה אפשר בעתיד למפות אותם וליצור תמונה צבעונית של כל הסביבה שלכם.

בכל אופן לחברי הצלמים אז כמו כל מקצוע שתלוי בטכנולוגיה כדי להתקיים, הטכנולוגיה משתנה ומתפתחת ואיתה נוצרים בעלי מקצוע חדשים ואחרים הופכים לפחות רלוונטים. כך זה קורה בהרבה מקצועות בעולמנו. מקצועות שמצריכות בן אדם מוחלפות, תשתיות משתנות ומלא דברים לאט לאט הופכים לפחות רלוונטים. מי שלא לומד ומתקצע בתכונות החדשות יישאר מאחורה. בין לבין מקצועות חדשים נולדים והופכים להיות הדבר הבא, אך הרבה מפקפקים בהם כי הם למעשה מקצועות מעבר עד הטכנולוגיה הבאה. הכי חשוב זה להיות דינאמיים ולהבין את איך השוק שלכם הולך להשתנות. תמיד לחפש הזדמנויות ומקורות חדשים של הכנסה ופעילות. בכל אופן לא משנה אם המצלמות בעתיד יהיו רק גוף קטן של מכ"ם, אני עדיין מאמין ברומנטיקה של להחזיק מצלמה ולצלם את היופי שאני רואה מול העיניים האישיות שלי. שלכם – ניר רויטמן.

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir RoitmanComment