בלוג

בלוג שמדבר על צילום בגובה העיניים. מנסה להיות פחות טכני ויותר על משמעות. מזמין את קוראיו לחוות ולשמוע דעות על עולם הצילום.

רוצים ללמוד צילום? האם מתאים לכם בית ספר לצילום או ללמוד לבד?

תחום הצילום הוא תחום רחב וגם האופן שבו הצילום פוגש כל אדם הוא אינדיבידואלי ביותר. בימינו הגישה לצילום היא קלה מאי פעם וגם פשוט יותר היום ליצור תוכן ומדיה מצולמת. זה מאוד פשוט להיכנס לחוויה של עולם הצילום וככל הנראה שאם אתם חיים במדינה מודרנית במערב אז כנראה שכבר אתם חווים חלק מעולם הצילום. זה לא משנה אם לחצתם קליק במצלמה מקצועית או בטלפון, היום אפשר לצלם בקלות מבלי להסתבך כמו פעם. אבל פה מתחילה הבעיה והיא גם לא קשורה לבין אם אתם מצלמים במצלמה מקצועית או בטלפון. לקנות אפשר הכול ולהחזיק מצלמה מקצועית לא יעשה אותנו לצלמים. זה כמו שאם תחזיקו עט ועיפרון ביד אז זה לא יהפוך אתכם ישר לסופרים. כנראה בשביל זה צריך ללמוד צילום.

צילום תדמית לאיגור לזרב - אלוף הארץ באיגרוף במשקל קל. צילום : ניר רויטמן

צילום כמו הרבה תחומים אחרים הוא תחום שיש לו סטנדרטים מסוימים שיש ללמוד ויש מה שנחשב למקצועי ומה לא ויש רמות שונות של התמקצעות. יש הרבה תחומים שאמנם כולם חלק מעולם הצילום, אך הם שונים אחד מהשני. זה לא מספיק לעבור על רשימת מטלות כדי להגיע לסטנדרט מסוים. סטנדרט בצילום זה פשוט מה שנחשב למקובל בכל רמה ולכל תת התמקצעות בנקודת זמן מסוימת. בנוסף יש תחומים שונים בצילום שאם נשלוט באחד מהם אז זה לא יאמר שנשלוט בתחום אחר בצילום. אני אתן דוגמא להיבטים שקשורים לצילום פורטרטים ומה חשוב בלימודי צילום פורטרט – התמקצעות בתאורת סטודיו, קומפוזיציה, הוצאת הבעה נכונה מהמצולם, העמדה של הגוף, כמובן ההיבט הטכני של הגדרות המצלמה, בחירות עיצוביות, עריכה ופן אומנותי. יש עוד פרמטרים אך אלו רק חלק מפרמטרים שחשובים בצילום פורטרטים. החשיבות של כל הפרמטרים האלה יכולה להיות שונה בתחומים אחרים בצילום וכמובן שאפשר ללמוד אותם. יש דברים שלומדים עם הזמן ולא רק בלימודי צילום רגילים.

צילום תדמית לזמר. צילום : ניר רויטמן.

צילום תדמית לזמר. צילום : ניר רויטמן.

אז איך מתחילים ללמוד צילום? זה לא סוד שלימודי צילום זה תחום שיש הרבה מה ללמוד בו. בעידן הדיגיטלי ניתן ללמוד הכול ולימודי צילום הם לא יוצאים מין הכלל. מי שמעוניין ללמוד צילום יכול לעשות את זה בהרבה דרכים וחלקם חופפים אחד את השני ומומלץ לשלב ביניהם. חלקנו יעדיף ללמוד צילום באופן עצמאי וילמד צילום דרך קורסים לצילום באינטרנט או מדריכים קצרים. חלק אחר יעדיף להיעזר במדריך צילום או ללמוד לימודי צילום בבית ספר לצילום או קורס צילום. אין דרך אחת נכונה ולכל אחד תתאים דרך אחרת ושילוב אחר בזמן אחר.

DONJULIO  צילום תדמית להרכב מוזיקלי : ניר רויטמן

DONJULIO

צילום תדמית להרכב מוזיקלי : ניר רויטמן

איך אני ממליץ ללמוד את יסודות הצילום? ההמלצה שלי לגבי לימודי יסודות הצילום תתחלק לשתי דרכים עיקריות. בשנים הראשונות שלי בעולם הצילום כל הידע שצברתי היה רק מחומרי לימודי צילום מהאינטרנט והתנסות בצילום תוך כדי. כלומר למדתי צילום לבד מאפס. רק אחר כך בשלב מאוחר יותר החלטתי לגשת ללימודי צילום בבית ספר לצילום ובעיקר לימוד צילום סטודיו. אך בהתחלה שלי למדתי מקורסים לצילום החל מלימודי הבסיס כמו לימודי חשיפה, לימוד קומפוזיציה, קורסי עריכה, לימוד על היבטים אופטיים, לימוד על היבטים טכניים ופיתוח עין צילומית ועוד. אחר כך ניגשתי לתחומים יותר מסובכים או התמקצעות ביסודות הצילום. לא הכרתי אף צלם שיכולתי ללמוד ממנו ולכן אם הייתה לי שאלה אז חיפשתי אותה ברשת. כאן מתחילה הבעיה הגדולה לרובנו, מאיפה באמת מתחילים לחפש מידע על משהו שאנחנו לא יודעים את שמו או את קיומו? על המילה סילבוס שמעתם בעבר? תקציר של מה ילמדו בקורס מסוים. זה אומר שאנשים כבר חשבו ורשמו איך הם הולכים ללמד צילום ומה הסדר המומלץ לפיהם. הסילבוסים האלה לא ממלאים את כל החומר הלימודי בלימודי צילום ולכן המלצה שלי היא כאשר אתם נתקלים במונח או שיטה מסוימת אז מומלץ לחפש עליה מידע. תחשבו על זה כמו שמש אסוציאציות, כל פיסת מידע תוביל למשהו נוסף. בנוסף אם יש לכם בעיה מסוימת או נתקלתם באתגר אז פשוט לתאר את הבעיה במשפט ולחפש באינטרנט תשובה לה. ככל הנראה בתחום כמו צילום, צלמים אחרים נתקלו באותה בעיה בלימודיהם. בכללי יש המון אנשים שנחשבים לצלמים מוכרים ומעולים בתחומם שלמדו לימודי צילום באופן עצמאי. הרבה מאותם צלמים מוכרים מספרים שמעולם לא ניגשו לבית ספר לצילום או איזשהו קורס לצילום. חלקם אומרים שמסגרת אפילו כמו לימודי צילום הייתה יכולה להגביל אותם מלהגשים את הפן האומנותי שבהם.

צילום פורטרט קלאסי. צילום : ניר רויטמן

צילום פורטרט קלאסי. צילום : ניר רויטמן

דרך שנייה היא ללמוד את היסודות על ידי מדריך לצילום בעל ניסיון בהוראת הצילום או צוות שלם להוראת לימודי הצילום. בצוות אני מתכוון לבית ספר לצילום או קורס ללימודי צילום בבית ספר שמלמד עוד תחומים שאינם צילום. אין שום סיבה להתבייש בלהיעזר באנשי מקצוע וזה דבר שעל פניו יכול לחסוך לכם זמן והתעסקות וגם לפגוש עוד אנשים שנמצאים במצב כמו שלכם והם רעבים ללמוד צילום. לימודי צילום עם קבוצה תאפשר לכם לפגוש אנשים עם מכנה משותף וזה יחזק אצלכם את הרצון ללמוד עוד ועוד.

צילום אופנה. צלם : ניר רויטמן

לימודי יסודות הצילום למדתם מזמן? אתם מרגישים שאתם חיים צילום ורוצים להתמקצע עוד יותר? מרגישים שאתם חייבים הדרכה יסודית על ידי מקצוענים בתחומים מסוימים בצילום? יכול להיות שהשלב הבא שלכם הוא לימודי צילום מקצועיים בבית ספר לצילום. כאן צר לי לבשר לרובכם, אין פתרון פלא. ללכת לכל בית ספר לצילום לא בהכרח יקפיץ אתכם למטרה המיוחלת להפוך לצלם הפורטרטים או צלם האופנה הטוב בעולם. מה שכן לימודי צילום יכולים לתת מקפצה גדולה עד מאוד מהרמת ידע שאתם נמצאים בה ולמלא חללים של חוסר ידע בתחומים מסוימים בצילום. רמת ההתמקצעות שתגיעו אליה תלויה גם בצורת הלימוד של הקורס צילום וההגשה שלה על ידי המורים. וגם כמובן איך לא – בכם וברמת ההתמדה וההתנסות שלכם. כך שזה אפשרי לצאת צלם מקצוען אחרי בית ספר.

גם אני בשלב מסוים הרגשתי שאני רוצה להתמקצע יותר בעולם הצילום ובעיקר רציתי ללמוד צילום סטודיו שעוד לא התנסיתי בו לבדי. הייתה לי גם שאיפה שהאמנתי בה שלימוד בבית ספר לצילום יכניס אותי לאווירה שבה אני אנשם, אוכל ואשתה צילום. כלומר היה כאן רצון גם לחוות חוויה של לימודים כמו כל תחום אחר. שנייה אחת לפני שאתם נרשמים לבית הספר לצילום הקרוב - בתי ספר לצילום לא נולדו שווים בכלל. למעשה חלקם כל כך שונים אחד מהשני וסטודנטים מבית ספר לצילום אחד לא ילמדו מה שילמדו בבית ספר לצילום שני וההפך. הסיבה לכך היא שתי גישות שונות עיקריות ללימודי צילום ותחום ההתעסקות. יש בתי ספר שידגישו בפני הסטודנטים שלהם שהם הולכים ללמוד צילום כחלק מעולם האומנות וזה יושפע מסגנונו של מנהל המחלקה. אבל מה עם החלק הטכני והפרקטי? היכול להיות שסטודנט ילמד 4 שנים לימודי צילום בבית ספר לצילום שנחשב למוכר ומפורסם ולמעשה הרמה הטכנית שלו תישאר כמו שהייתה בחודש השני ללימודים? צר לי לבאס אתכם אבל גם זה יכול לקרות וזה קורה. כשאני חיפשתי בית ספר לצילום שמלמד צילום סטודיו אז החלטתי שאני אעבור גם על עבודות של הסטודנטים והבוגרים וזה היה הפרמטר הכי חשוב לי מכל דבר אחר. רציתי לראות לאיזה רמה הסטודנטים לצילום הגיעו וגם מה הם מציגים ומה הם מצלמים. לשם כך אני אסביר על משפט שנחקק בראשי שאמר צלם שמלמד צילום באינטרנט. "יש בתי ספר טכניים שמלמדים סטודנטים לצילום להגיע למצב שהם משתלבים בשוק העבודה ויש בתי ספר שמלמדים איך לעשות תערוכות מהכסף של ההורים". נשמע אבסורד נכון? הבנתי כמה שזה נכון רק אחרי שפגשתי סטודנטים מבתי ספר אחרים בזמן שלמדתי צילום בבית ספר לצילום.

צילום פורטרט. צילום : ניר רויטמן

צילום פורטרט. צילום : ניר רויטמן

במקרה האישי שלי לאחר התלבטות ארוכה החלטתי שאני רוצה ללמוד צילום סטודיו בבית ספר "סטודיו גברא" בתל אביב. "סטודיו גברא" הוא אחד מבתי הספר הוותיקים ביותר ללימודי צילום בארץ ולא הכרתי אותו לפני. לבית ספר יש כמה מסלולים מפוצלים ושמחתי מכיוון שלא היה לי צורך ללמוד לימודי בסיס בצילום. במהלך ריאיון הקבלה ב"סטודיו גברא" אחרי תצוגה של תיק העבודות שהיה לי בזמנו - הוצע לי להיכנס למסלול ניסיוני שהבית ספר ניסה בזמנו לראשונה. הם קראו לו קורס צילום "פרימיום" ושמחתי להיות חלק מהמחזור הראשון של הקורס לפני כמה שנים. למעשה זה מסלול למידה לצלמים שכבר יש להם רקע בצילום ולא צריכים ללמוד את כל החומר שלומדים במסלולים מוקדמים יותר. הלימודים עצמם היו פוריים ואחד הדברים הכי חשובים שהרווחתי בלימודים זה חזרת התשוקה לצילום ולימודי הצילום. למעשה ידעתי שאחרי כמה שנים שהגעתי בהם לרמה מסוימת ולא התקדמתי הרבה מעבר – יצא שמשהו עצר אותי מעט וחלק מהזמן זה גרם לי להניח את המצלמה בארון. רק אחרי שחזרה התשוקה הזאת בתקופת הלימודים הצלחתי להתקדם במסע שלי. בתקופת הלימודים ב"סטודיו גברא" הרגשתי את ההתקדמות שלי מחודש לחודש בתפיסה הצילומית והיכולות הטכניות שלי בצילום. בלימודים עצמם למדתי כמובן על תאורה, על צילום אנשים או צילום מוצר, היבטים ופרמטרים חשובים ודברים נוספים רבים. מלבד צבירת ידע תיאורטי בתחום הצילום שיפרתי גם את היכולות הפרקטיות שלי.

הלהקה DONJULIO  צילום : ניר רויטמן

הלהקה DONJULIO

צילום : ניר רויטמן

המסע שלי לא נגמר כשקיבלתי את התעודה על סיום הבית ספר. הבנתי שאני מסוגל עכשיו להתמקצע יותר וחלק גדול מזה תלוי בניסיון שאני אצבור תוך כדי צילומים והתנסויות שונות. לימודי הצילום נתנו לי דחיפה רצינית ומילאו לי הרבה חללים של מידע שלא היה לי, התקדמתי מהר יותר בתחומים שלבד לא הייתי מגיע להם בטווח הזמן הזה.

צילום פורטרט. צילום : ניר רויטמן

צילום פורטרט. צילום : ניר רויטמן

כלומר אחרי לימודי הצילום צריך להמשיך ללמוד? התשובה היא מומלץ. מלבד שכדאי שיהיה בסיס חזק וטוב, מומלץ להתמקצע בכל פינה שצצה. אני ממליץ לחפש השראות מעולם הצילום. ממליץ לחפש צילומים טובים ומלאי השראה, לחפש סגנונות מגוונים ומוצלחים ולחפש צלמים יוצאי דופן. כמובן שהדבר הכי חשוב הוא להמשיך לצלם ולצבור ניסיון. לפעמים בתקופה שאנחנו מתעסקים בלימודי הצילום אז הצד האומנותי בנו מתגבש מהר יותר מאשר הצד הטכני בעל היכולות. לפעמים זה גם ההפך, הצד הטכני משתפר מהר אך חסרה לנו נגיעה של חופש אומנותי. המסע של כולם בעולם הצילום הוא גם מסע של זהות אישית וראייה צילומית שייחודית רק לנו (בערך). לכן המסע הזה לא נפסק ואם אתם מרגישים האטה זה סימן שאתם צריכים לחפש השראות חדשות ולפגוש אהבה חדשה בעולם הצילום וכמובן את הדרך שלכם שתהיה נכונה רק לכם.