NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

צריכים לצלם בעצמכם צילומי תדמית לעסק שלכם בטלפון? מדריך קליל לפניכם.

מדריך קליל לבעלי עסקים שצריכים לצלם את החנות או העסק שלהם בעצמם בעזרת מכשיר הסלולר שלהם.

כמעט כל התמונות בדף זה הם טסטים שצילמתי בטלפון לקראת צילומי תדמית לחנות סלולר של חבר בשם "מחסן הסלולר" בקניון מלחה ירושלים. אנחנו מחכים עדיין לאישור רשמי מהקניון על מנת שאוכל להביא ציוד לצילום מקצועי שם. לינק מתעדכן לצילומים העתידים נמצא כאן ביחד עם צילומים מקצועיים מהחנות האחרת של אותו בעל עסק. www.roitmanphoto.com/projects/mobile-store

בעידן הדיגיטלי זה נכון שחלק גדול משיווק של עסק תלוי גם בתדמית הוויזואלית שלו. הצורה שבה העסקים שלנו מוצגים או הצורה שבה אנחנו מציגים את עצמנו – אולי יכריע אם לקוחות חדשים יפנו אלינו או לא. בשוק תחרותי - תמונת תדמית טובה תוכל להכריע בינינו למתחרים שלנו. הרבה בעלי עסקים פונים מדי חודש לצלמים מקצועיים שמכריזים שזאת ההתעסקות שלהם והם יכולים אולי להבטיח את התוצאה הרצויה. אבל בכל אופן הרבה בעלי עסקים מתקשים להצדיק להוציא כסף על צילומים. אני רוצה לעזור לאותם אנשים שיודעים שככל הנראה יצלמו את העסקים שלהם בעצמם ולשם כך אני יוצר את המדריך הבא.

הדבר הכי חשוב לעשות שעושה גם כל צלם מקצועי זה דבר ראשון להסתכל איך נראית החנות או העסק. מחפשים דברים שאנחנו חושבים שיהיה נכון להראות אותם ודברים שיעצימו את התחושה החיובית שלנו מהעסק. המלצה שלי היא לנסות להתרחק מצילום של פריטים בודדים או מוצרים בהתחלה ודבר ראשון להסתכל על עמדות מפתח בחנות. לרוב הצילום העיקרי יהיה פתח החנות מבפנים שיציג את כל החנות ותמונה נוספת תציג את החזית של החנות מבחוץ. תמונות נוספות יהיו של הדלפק של המוכרים (מומלץ לא לצלם לקוחות בצורה שניתן לזהות אותם – עדיף לוותר או להציגם מאחורה או לטשטש). תמונות של מדפים עם מוצרים יוצגו לרוב בצורה שתעצים את הנראות שלהם ולא כאובייקט בודד מקרוב. על זוויות מצלמה אפרט מאוחר יותר.

אחרי שבחרנו את הדברים שנרצה להציג – נצטרך גם לעשות אולי כמה שינויים כדי לשפר את הנראות של המקום לקראת צילומי התדמית. לרוב מומלץ מראש לדאוג שהעסק יהיה נקי, אך גם כדאי לדאוג להוציא כל מיני פריטים שמפוזרים בחנות בלי תרומה אמיתית. זה יכול להיות מטליות, בקבוקים, קופסאות ישנות, פחים, כוסות ושאר דברים. אחרי שהוצאנו את כל הפריטים המיותרים הגיע הזמן לדאוג לנראות יפה לחנות. בצילומים אחרים לחנות סלולר אחרת דאגתי להזיז כמה דברים שחלק היו פוסחים עליהם. לדוגמא כיסויים לטלפון – הייתי צריך להזיז את כל הכיסויים שיישבו באותו קו ישר כדי שלא יהיו כאלה שיותר בפנים וחלק שיותר בחוץ. גם אם זה לא דרוש לחנות כל הזמן, זה כן נראה ויזואלית יותר טוב ופחות בלגן שמציק לעין. צריך לדאוג לסימטריות הזאת בכל זמן הצילומים. אם יש שטיח בכניסה, אז להעביר טאטוא קל ולשים אותו בצורה סימטרית לפתח החנות או יחסית למיקום שבו הוא נמצא.  תדאגו לסדר את הכול בצורה סימטרית ונעימה לעין.

אחד מהדברים שמאוד חשוב לדאוג לו יותר מהרבה דברים אחרים זה שהמקום מואר היטב אך בלי אור ישיר של שמש שנכנס לחנות. אם נכנס אור ישיר לחנות, עדיף לצלם בשעה אחרת. תמיד עדיף אור טבעי יפה מאשר הרבה מנורות בצבעים שונים ואור מלאכותי. בכל אופן חשוב שהמקום יראה מואר ולצערנו בטלפונים קצת קשה לדאוג להבהיר בהגדרות מעבר ליכולת מסוימת. אז לדאוג מראש.

טוב, הסתכלנו וסידרנו ודאגנו שהמקום יראה מואר ויפה. עכשיו הגיע הזמן להחזיק את הטלפון. צריך לזכור  שלא כל הטלפונים נולדו שווים (הטלפון שבו צולמו התמונות בדף זה הוא מ2017 ואנחנו ב2020). טלפון הוא מצלמה לכל דבר ויש להתייחס אליו ככה גם. הוא דורש אור טוב, הוא נדרש להיות יציב, יש לו יכולות אופטיות ובעיות מסוימות שניתן לנצל כמו במצלמה רגילה. אם יש לכם בממשק של הטלפון אופציה לשחק עם הבהירות, ככל הנראה הדברים שישתנו שם זה מהירות החשיפה. יש להיזהר ולא להבהיר בקפיצות גדולות כי זה יכול להביא למצב שזמן הצילום יתארך וכל תזוזה שלכם תוקלט תוך כדי הצילום. כלומר יהיו לכם מריחות. לכן חשוב שהמקום יהיה מואר היטב כדי שלא ייווצרו המריחות האלה. בחלק גדול מהמקרים אפשר להבהיר טיפה בתוכנת עריכה. על מנת שהתמונה תראה יותר חדה מלבד אור טוב צריך גם להחזיק את הטלפון טוב. 2 ידיים יציבות טובות מאחת רופפת. זה ימנע גם את אותם מריחות. מומלץ אם אפשר להצמיד מרפקים לגוף על מנת לקבל אקסטרה תמיכה ויציבות.

הגענו לחלק המעניין – זוויות. כדי להבין איך המצלמה שלכם עובדת אתם תצטרכו להבין כמה דברים. דבר ראשון העיניים שלנו אוהבות סימטריות. תצלמו שקו האופק ישר. תסכלו סביבכם ותחפשו קווים של הדלפק, שולחנות, רצפה ותדאגו שהקווים החשובים ישרים מימין לשמאל ולמעלה למטה. אם יש קירות אז שיש סימטריות. זה אחד הדברים החשובים ביותר שמבדילים בין צילום של צלם מקצועי לחובבן. ולא בשום אופן לצלם באלכסון לא נחשב לאפקט מגניב בצילום סטנדרטי.

חשוב להבין שעדשות בכללי לא מצלמות באופן שטוח. מה שקרוב אלינו יהיה גדול יותר ממה שרחוק. החלק במרכז התמונה תמיד יוכל להיראות יותר ישר וגם פחות מעוות. מה זאת אומרת? שמתם לב שחלקנו שמצלמים בטלפון בן אדם בתמונת גוף מלאה בגובה הראש אז הראש שלו נראה גדול והרגליים קטנות? זה נחשב לעיוות של עדשה והדרך היחידה להתגבר על זה היא לצלם מהמרכז של האובייקט. כלומר לא לצלם מהקצוות כמו הראש או כפות הרגלים אלא מהחזה או קצת למטה. אותו דבר נכון גם לשולחנות ולצילומים של החנות או העסק שלכם. תשימו לב שאם אתם מטים את העדשה למטה, אז כל מה שלמעלה מתעוות או ההפך. בחלק מהמקרים הדרך הכי טובה לצלם זה לרדת בגובה של המצלמה. חשוב להבין שזה אפקט שתוכלו להשתמש בו. צילום מלטה יגדיל את הנושא המצולם וצילום מלמעלה יקטין אותו. תשתמשו בזה כדי להעצים את החנות שלכם.

לחלק מהטלפונים הסלולריים יש גם מגוון של עדשות ולא אחת שתמונות דרכם יוצגו בצורה שונה. יש כאלה שיש להם עדשות רחבות יותר ולחלק יש יותר "זום". אם יש לכם כמה עדשות אז יהיה שווה לנסות. לרוב רחבות יגדילו את הנראות של החנות ואלא שיותר זום יגרמו לנראות טובה עם פחות עיוותים ואולי יעצימו את התחושה מהנושא המצולם. צילום אנשים עדיף לצלם עם עדשה שהיא יותר זום שפחות מעוותת את הנראות של הפנים.

תדאגו בצילום שלכם לא להשאיר אובייקטים יתומים חצי חתוכים. לדוגמא חצי כיסא שנכנס לפריים, שולחן שמגיע בדיוק לקצה הפריים, מנורה שרק הקצה שלה מבצבץ. תדאגו שיהיה מרווח טוב לעין מקצוות של רהיטים כגון הרגליים שלהם ושאר דברים שלא ייתן תחושה קלסטרופובית. הכי חשוב שתזכרו – מה שתורם לצילום יכול להיכנס לבפנים, מה שלא תורם החוצה ולא נכנס לפריים. שיהיה לכולכם בהצלחה ומאחל לכם פרנסה טובה ורק טוב. תודה לאלכס הבעלים של "מחסן הסלולר" בקניון מלחה והבעלים של "גט מובייל" בן יהודה 6 בירושלים. מוזמנים לקרוא דף מחווה עבורו והחנויות סלולר שברשותו בלינק הבא: www.roitmanphoto.com/projects/mobile-store

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

אהבתם? נהניתם? למדתם? מוזמנים לקרוא עוד פוסטים בבלוג הצילום שלי בלינק הבא www.roitmanphoto.com/blog

Nir RoitmanComment