NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

מה שכדאי לדעת על מחירון צילום.

יש נושא אחד שהייתי רוצה לדבר עליו שאיכשהו הרבה צלמים אוהבים לדבר עליו, אך לא תמיד יודעים איך לדבר עליו מבלי ליצור תגובת אנטי בחזרה. אני אדבר אתכם על מחירון צלמים. יש כמה דברים שארצה לדבר עליהם בהקשר הזה, אציין כמה דברים למען המחשבה עצמה ולא רק על דרך לניהול שיחות עם לקוחות או צלמים.

אם אתם מעוניינים בצילומים ומחפשים צלם או צלמת, אז חלק גדול בהחלטה שלכם מי מתאים לכם זה להבין למה תצפו ומה התוצאות הרצויות. אני משער שגם עברתם על חלק מהמחירוני צילום של צלמים שציינו את המחירים שלהם וכנראה התבלבלתם בדרך מכל וואריאציות של מחירי הצילום. אני אנסה לתת קצת סדר. יש הרבה צלמים בישראל ואני מאמין שיש גם הרבה צלמים מקצועיים מאוד. אך הסקאלה שבה קהילת הצלמים בנויה בארץ ובעולם היא כמו פירמידה. הרבה מתחילים בבסיס וככל שעולים ברמה כך יש הרבה פחות צלמים מקצועיים. אם כן באה השאלה למה צלם מתחיל יכול לקחת מחיר זול על צילום וצלם מעולה לוקח יקר? האם זה חמדנות או יצירת יוקרה, ניצול הזדמנויות? אני מאמין שכמובן יש את דרישות השוק שמכתיבות את המחיר צילום אך גם הרבה דברים מתחת לשטח.

הרבה צלמים מתחילים מעדיפים לבנות את התיק עבודות שלהם או ללמוד ולהשתפר על ידי ביצוע שיתופי פעולה עם חברים או אנשים שפגשו באינטרנט. אך בסופו של דבר חלק מהם יודעים שהם יוכלו להשיג צילומים חדשים לתיק עבודות שלהם ולמשוך אנשים מגוונים על ידי פרסום מחירי צילום זולים ולרוב זולים מאוד או מדי. לצלמים עובדים יש הוצאות רבות וחלקם הם נגזרת של עלות הציוד, עלות השכרה של סטודיו והרבה היבטים עסקיים אחרים וכמובן גם מחייה. יש גבול מסוים תיאורטי שרק אחריו זה משתלם להחזיק ולהיות עסק פעיל כעצמאי בכל תחום ולא רק צילום. תדמיינו כמה צילומים צלם צריך לעשות בחודש אם הוא מתמחר צילום רק ב100-300 שקל וכמה אנשים באים וצריכים צילום באזור שלו ועד כמה הוא צריך לשווק בשביל זה. זה לא נגזרת של שעת עבודה כמו של שכיר שעובד 20 ימים בחודש ו9 שעות ביום -  אלא התבוננות חודשית ושנתית וכמובן הרבה הוצאות וכמובן שיש גם מיסים. במקרה של צילומי סטודיו, לא כל צלם מחזיק סטודיו עצמאי, והשכרת סטודיו לצלמים מאובזר לזמן מינימאלי לכמה שעות לרוב עולה בממוצע בין 600-800 שקלים ולצערי לרוב הרבה יותר אם מדובר בסטודיו מאובזר היטב במקום טוב, שכן לא כולם באמת ניתנים לשימוש מקצועי מספיק. רוב הסטודיואים להשכרה לפי שעות בארץ שייכים לצלמים עצמאים שמשכירים את הסטודיו לצלמים אחרים. חלקם משכירים את הסטודיו במחיר יותר יקר אפילו ממה שהם גובים מהלקוחות שהם מצלמים בעצמם.

צלמים שונים הם גם בעלי עסק והם עושים חישוב של כדאיות לפי היבטים רבים. אני מכיר צלמים וצלמות שמתמחים בתחום מסוים שהולך להם מאוד טוב והם גובים מחירים מכובדים ומכבדים. מצד שני מהתבוננות במחירון צילום שלהם אני יודע שיש להם מחיר מאוד זול או זול יותר על תחום אחר שהם רוצים להיכנס אליו ולחזק את התיק עבודות שלהם. אני מאמין שלפעמים אם אתם מוצאים משהו כזה, יכול להיות שתהיו מאוד מרוצים מהתוצאה והמחיר המוזל. אני מאמין שצלמים טובים יכולים להיות טובים במגוון תחומים, כולל תחומים שהם פחות מתעסקים בהם. שוב זה תלוי אם מדובר בתחום חופף או לא. מה שכן, עדיין הייתי רוצה לראות כמה דוגמאות בודדות של אותה וואריאציה לפני שהייתי פונה לאותו צלם או צלמת. לנסות לפחות להבין את הראש והכיוון שאליו הם מכוונים.

יכול להיות שגם אתם התלבטתם לגבי השאלה הבאה. אם ראיתם תמונה טובה אחת אצל צלם ואמנם לא כל הצילומים שלו טובים כמו זאת, האם זה סימן שהוא יוכל לצלם אתכם טוב כמו בתמונה הזאת? התשובה הקצרה היא שבצילום משלמים גם על היכולת לשמור על סטנדרטים ולהגיע כל פעם לתוצאה הרצויה והטובה שאותה אתם רוצים. מבלי לחשוב שאולי אותו צלם צילם בסדנת צילום ומישהו אחר שם הגדיר את התאורה והנחה את המודלית ויש עוד מספר צלמים עם אותה תמונה בוואריאציות שונות. צריך להבין שצילום הוא מקצוע ואני מאמין שזה תחום שכדאי להתמקצע בו היטב לפני שלוקחים עבודות. הצגת עבודות רנדומליות ללקוח בלי יכולת לשחזר אותם בצילומים אמיתיים, היא לא הונאה, אך היא סוג של הטעייה לא נעימה.

אני שמח שיש הרבה צלמים בארץ, אך לצערי אני גם נתקל וגם אתם אולי נתקלתם בצילומים מרהיבים שהצלם או קבוצת הצלמים מבקשת באתר שלהם במחירון צילום סכומים קטנים כמו רק 300-350 שקל לדוגמא (מקרים אמיתים מגוגל). הצילומים נראים מקצועיים ומרהיבים ביותר והמחיר נראה מעולה. אבל בהרבה מקרים הצילומים שם הם לא שלהם. מה זאת אומרת? יש הרבה אתרי צלמים (בכוונה אני לא כותב צלמים) שמפרסמים תמונות שהם קנו (במקרה הטוב) מאתרי מכירת תמונות סטוק כמו shutterstock  . בדיקה מהירה בגוגל תמונות כשגוררים אליה את התמונה ואתם תראו שיש מאות אתרים עם אותה תמונה וגם התייחסות למי שייכת התמונה במקור. אני מאמין שמדובר בנוכלות ולצערי זה נפוץ מדי בשוק הישראלי.  לאחרונה גם נתקלתי בעוד תופעה של אתרים של מקדמי אתרים (שיווק דיגיטלי בגוגל בעיקר, שהעבודה שלהם זה להגיע לתוצאות גבוהות בגוגל) שמציגים כביכול אתר של צלם או קבוצת צלמים, ולמעשה כל התמונות הם תמונות מאתרי סטוק. הצור קשר יוביל אתכם לצלם התורן שמשלם למקדם אתרים על הליד (הפניה בתשלום), וממש לא לאף צלם שצילם את התמונות באתר. אם הייתי לומד עריכת דין, הייתי בשמחה הולך לתבוע אותם על הטעייה מכוונת וניצול ציני של לקוחות תמימים.

מחירון של צלמים הוא לא דבר כה ראנדומלי. יש מחירי מינימום שאני מצפה מצלמים לקחת אחרי שהגיעו לרמה מסוימת ותיק עבודות שהולם את המחיר הזה. לגבי מחירי מקסימום אני לא יכול לדבר יותר מדי. כאן מדובר בהיבטים יותר מורכבים שלפעמים מהווים החלטות לפי הרגש והרצון או הצורך ובגלל זה לא נכנסתי לזה. מאמין שצלמים מוכשרים מגיע להם להרוויח טוב כמו כל בעל מקצוע מעולה, ומקווה שימצאו את הלקוחות הנכונים. מה שכן, חשוב לדעת שמחיר שוק הוא לא דבר כה ברור מכמה סיבות. יש מחיר שאנחנו מצפים אליו כי ראינו את המתחרים באותו ערוץ שיווק, ויש מחיר שהיינו רוצים לשלם בלי קשר למתחרים. מה שכן אנחנו לא משלמים על מוצרים זהים, לכן כללי התמחור שונים. אנחנו משלמים על העבודה של הצלם והיכולות שלו לצלם אותנו בדרך שלו ועם החוויה שבאה ביחד עם זה. לכן, כשלקוח אומר לכם כצלמים שהוא ראה מחיר יותר זול אצל צלם אחר – תשאלו אותם  - אם אתם רוצים להתצטלם אצל צלם אחר והוא יותר זול, למה לך לדבר איתנו אם אנחנו לא מתאימים לך? תזכירו לו שכל אחד מצלם כמו שרק הוא יודע והלקוחות משלמים על השירות שלכם, ולא על השם של המקצוע ותחום העיסוק שלכם.

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir RoitmanComment