NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

“האם אתם מאוהבים בעולם הצילום או אתם מאוהבים בכל החוויות שבאות ביחד איתו?"

הרבה צלמים מגלים בשלב מסוים במסע שלהם בעולם הצילום שהם מאוהבים בצילום. אבל מלבד זה הם מגלים שהם נמשכים לתחומים מסוימים בצילום בגלל החוויות שהם נחשפים אליהם בעקבות הצילום.

עולם הצילום הוא רחב ומתפרס על תחומים רחבים שחלקם אף חופפים תחביבים אחרים. אם אתם אוהבים לבשל אז כנראה תאהבו גם צילום אוכל. אם תמיד התרגשתם לשמוע מוזיקה בהופעות אז כנראה תהנו לצלם הופעות. אם אתם אוהבים לטייל בטבע כנראה תאהבו גם לצלם נופים. יש עוד מגוון רחב של תחומים וצילום נותן לנו את האופציה לגעת בהם יותר ולהנות מהחוויה המשותפת.

איך צלמים בוחרים מה הם רוצים או אוהבים לצלם? דבר ראשון אני מאמין שצלמים בוחרים לצלם דברים שקרובים אליהם ולסביבה שלהם. עוד לפני מחשבות על התמחות מסוימת בתחום מסוים בצילום, צלמים מתחילים מתנסים במגוון קטגוריות צילום עד שהם מבינים מה הם אוהבים לצלם או במה הם טובים (או מה מביא פרנסה). צלמים שגרים ליד חוף ים ככל הנראה ילכו לצלם את החוף הזה בשקיעה לפחות פעם אחת. צלמים מתחילים שחבריהם רוכבים על סקטבורד ככל הנראה יצלמו אותם תוך כדי רכיבה. צלמים שיש להם חברות רקדניות מוכשרות, כנראה ירצו לצלם אותם תוך כדי ריקוד. אם יש לכם חברים עם להקה אז זה בכלל פרויקט. אז מה שנצלם בהתחלה יהיה קשור לסביבה שלנו ולאנשים סביבנו. אך מה גורם לצלמים להתקבע על תחום מסוים ולגבש בו סגנון מסוים?

במסע של כל צלם שהתנסה במגוון קטגוריות צילום – יהיו דברים שהוא יקדיש להם תשומת לב גדולה יותר ואולי הם יהוו לו מקור פרנסה עיקרי בעתיד. יש סיבות רבות לכך ואני אציג כמה. אנשים אוהבים להתעסק בדברים שהם מקבלים עליהם פידבק חיובי. צלמים שתמיד קיבלו הערות חיוביות על צילומים מסוימים או קטגוריות מסוימות שיכול להיות שהם מצליחים בהם יותר או שפשוט מצליחים להביא עניין אליהם. המקרה ההפוך גם תופס. צילומים שלא עוררו עניין ולא קיבלנו עליהם פידבק חיובי או מעצים, כנראה יגרמו לנו לפחות חשק ליצור משהו דומה להם. אך לא רק פידבק מהסביבה שלנו יגרום לנו להחליט. יכול להיות שאנחנו נהנים מהתחום המצולם וצילום הוא רק חלק בחוויה. אם אתם אוהבים לטייל ולהתעורר מוקדם כדי לראות את הזריחה, כנראה תהנו לצלם נופים. החוויה של המסע כולו הוא חלק גדול ולפעמים צלמים יכריזו שהצילום הוא הסיבה שלשמה הם יצאו, אף שלמעשה – הם פשוט נהנים מכל הטיול. צילום אוכל זה טוב לבשלנים מאיתנו וכאלה שנהנים מטעמים חדשים ויש עוד דברים. אך הדברים שלא הכי ברורים זה למה שאנשים יאהבו לצלם אנשים זרים?  זה מובן אולי למה נרצה לצלם מפורסמים, אבל אנשים פשוטים כמוני וכמוך?

אחד הדברים שאני מכיר מעצמי כצלם פורטרטים, זה שאני נהנה להכיר אנשים חדשים. נהנה לשמוע בקצרה את סיפורם ואולי לחלוק גם דברים שמעניינים אותי וחופפים את עולמם. בני אדם בכללי זה דבר מיוחד שמגוון מאוד. אין אדם אחד שזהה לשני, אבל יש הרבה דברים שמניעים אותנו לפעול שהם זהים ואוניברסליים. אני מאמין שיש צלמים אחרים שגם נהנים מחברת אנשים אחרים ובגלל זה הם אוהבים לעבוד עם אנשים.

אני מאמין שחלקנו יודעים שהבחירה ללכת לצלם נותנת לנו כוח לעשות דברים שבלי הצילום לא היינו עושים. צלמי עיתונות לא היו הולכים לעומקו של שדה קרב בשביל להרגיש מקרוב את הלחימה. לא צריך ללכת כל כך רחוק עד צילום מלחמות – אפילו לא תמיד מתחשק לנו להסתובב בחוץ בעיר שבה אנחנו גרים. אבל בזכות העובדה שחלקנו רצו לצאת לצלם צילומי רחוב, יצאנו לבחוץ והסתובבנו יותר משעה. הרבה צלמים מוכשרים אמרו בעבר בריאיונות איתם, שאם לא הצילום הם לא היו מגיעים למקומות שהם הגיעו אליהם ולא היו מכירים את כל האנשים שהכירו. במקרה שלי כשיש פסטיבל הופעות בעיר שלי, גם של זמרים שאני לא מכיר, עדיין אני אלך וגם אהנה ממנו בזכות זה שרציתי לתעד ולצלם אותו. וכן, היום בעידן של הרשתות החברתיות, אנשים מחפשים תמיד תוכן חדש שבעזרתו הם יכולים לשתף חוויות. לכן היום יותר מתמיד, יותר ויותר אנשים יוצאים לבלות כדי לתעד מספר תמונות וסרטונים מכלל החוויה שלהם.

זוכרים שדיברתי על פידבק חיובי? ובכן מלבד תחומים מובנים שמהווים חלק מתחביבים מסוימים של אנשים, יש עוד תחביב שלא בהכרח נחשב לתחביב אלא חלק מהאופי של אנשים. צלמים תמיד שואפים להגיע לגבהים חדשים בתחומם. במילה אחרת, בעלי מקצוע ולא רק צלמים – אוהבים להתמקצע ולהרגיש מקצוענים ואולי חלקם בתחרות מתמדת מול עצמם ומול מתחרים. ברגע שאנחנו מצליחים להתבלט בתחום מסוים אז ככל הנראה נרצה לפתח את זה ולראות לאן זה ייקח אותנו. לכן יש צלמים שיכול להיות שגם הגיעו לתחום צילום כלשהו בעולם הצילום בלי קשר או חיבה מוקדמת לעולם שאותו הם מצלמים. הם פשוט יותר טובים בו. אני עדיין מאמין שאם אתם אוהבים משהו אז ככל הנראה יהיה לכם יותר קל להשקיע בו את זמנכם וגם לשמר את התשוקה לצילום ולא להיות מתוסכל ממנו בעתיד.

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir RoitmanComment