Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

בלי מצלמה, בלי מחשב ובלי טלפון. לומדים לראות אור (גם בחדר ביטחון).

בימים אלו כשרובנו יושבים בממ"ד או במקלט או בחדר המדרגות עם המשפחה, אנחנו צריכים למצוא לעצמנו איזשהו נקודת שפיות מסוימת. חובבי צילום שכרגע נמצאים בממ"ד בלי המצלמה ואולי בלי המחשב ואולי בלי קליטה בטלפון - אתם אכן אולי מרגישים מנותקים לגמרי מעולם הצילום ברגע הזה. ובכן, אם אתם לא יושבים בחושך ואתם מוקפים במשפחה שלכם, אולי אתם יכולים עדיין לעשות משהו ולהרגיש שעולם הצילום עדיין עוטף אתכם. האם אי פעם הסתכלתם על אור וצללים על בני אדם ופנים בפרט? האם נתתם להם חשיבות בריכוז שלכם? תסתכלו שנייה על אחד הקרובים אליכם. עכשיו תסתכלו על המנורה הקרובה אליכם שמפזרת את האור ותשימו לב למרחק שלה מאותו קרוב או בן משפחה. הסתכלו עליו שוב. אתם רואים את הצל שנופל מתחת לאף שלו או לצידו של האף? תסתכלו על הכיוון של הצל ותסתכלו למנורה שוב. אתם רואים איך הכיוון של המנורה יוצר את הצורה של הצל? אתם רואים לפי איפה שיושב אותו קרוב יחסית למנורה, עד כמה הצל הזה ארוך או קצר? אתם רואים אם יש צל מארובות העיניים והעיניים קצת מוחשכות? או אולי הן מוארות לגמרי. ובכן, אם אתם פעם ראשונה שמים לב לזה, אז ברוכים הבאים ואתם בדרך ללמוד לראות אור.

טוב, מספיק להתסכל על אותו קרוב משפחה. תקחו את היד שלכם ותקרבו אותה לרצפה או לשולחן או אפילו ליד שמאל או ימין שלכם. האם שמתם לב שככל שאתם יותר מקרבים את היד לשולחן או לרצפה, אז הצל נראה חד יותר ויותר ברור? ומצד שני כאשר אתם מרחיקים את היד אז הצל נראה מפוזר יותר ורך יותר בהרבה. ההבדל ברוך הזה הוא תקדים למה שנקרא אור רך ואור קשה. ככל הנראה אם אתם יושבים בחדר שבו יש מנורה אחת פשוטה, אז ככל הנראה הצל שעל פניהם של הקרובים אליכם הוא יותר קשה ולמעשה יותר חד וברור. איך לזהות אור קשה ואור רך? תסתכלו איך הצל הזה דוהה ואיך המעברים בין החלק הכי מוצל לחלק שכבר מואר לגמרי. באור רך הצל והמעבר בין הצל לאור יהיה עדין וארוך יותר. לעומת זאת, באור קשה, המעבר יהיה חד יותר ויותר מהיר.

טוב אחרי שראיתם את זה, בואו תראו עוד משהו מעניין. טקסטורה מושפעת מאור. כשמאירים פנים לפעמים יהיה נכון לחשוב איך נכון להאיר את הפנים אם אנחנו רוצים להנמיך את הטקסטורה או להדגיש אותה. תרימו את כף היד ותמתחו 2 אצבעות לכיוונכם בצורת v כאילו אתם מסמנים את המספר 2 ביד. עכשיו תסתכלו על הצד של גב כף היד ותמתחו קלות את הרווח שבין האצבעות. תסתכלו על החלק שמחבר בין 2 האצבעות בזמן שהוא נמצא ישירות מעל האור, ותסתכלו איך הוא נראה כשהוא בהטייה. מה שאתם רואים כאן זה כאשר האור מעל האצבעות אז הטקסטורה פחות בולטת כי החריצים הקטנים ביניהם מוארים. מצד שני תטו את האצבעות לכיוונכם ותרחיקו מאט מהאור ותראו פתאום שיש יותר צל באותם חריצים. למעשה מה שאתם רואים כאן זה הבדל אחד שמאפיין אור ישיר לעומת אור שבא בהטייה. הבדל קטן בין אור שטוח לאור קצת אחר. בעתיד כשתצלמו בסטודיו נשים מבוגרות, אולי יהיה רצון קל אולי לעדן מאט את האופן שנראה עור הפנים ולכן תשתמשו באור יותר ישיר יחסית ולא מוטה בזווית חדה. מצד שני אם תרצו להדגיש את הטקסטורה של עור הפנים, אז ככל הנראה תוכלו לעשות את זה על ידי הטייה של האור.

ובכן עכשיו בכמה דקות של שעמום בממ"ד התחלתם לראות קצת אור וצל. רוצים להמשיך במשחק? לאלו שזוכרים קצת את שיעורי המתמטיקה וזכור להם המושג שיפוע של קו ישר – תסתכלו על חפץ שנמצא לידכם אך לא מעל המנורה ותסתכלו עכשיו על איפה נמצאת המנורה מעליכם. האם תצליחו בניסיון מהיר לעשות צל על החפץ ממרחק בעזרת היד וכל זה לפי תכנון מראש ולא רק ניסיון וטעייה? כלומר למתוח את היד לכיוון מסוים וגובה מסוים. ובכן בהצלחה. אלו היו כמה דברים על ללמוד איך לראות אור.

Nir Roitman