NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

איך לבחור צלם בימינו גם אם אנחנו לא מבינים בצילום?

https://www.roitmanphoto.com/portraiture קישור לפורטפוליו של צילום פורטרטים

איך לבחור צלם בימינו - הגעתם לרגע המכריע שבו אתם מבינים שאתם צריכים תמונות טובות. הבנתם שבשביל זה תצטרכו צלם או צלמת שאכן יוכלו לעמוד בציפיות שלכם ואולי אף להתעלות עליהם. אתם רוצים את הכי טוב לכסף שלכם ועכשיו הבעיה היא לבחור מישהו נכון. מה יקרה אם אתם לא מבינים לגמרי מה נחשב לצילום טוב ומי נחשב לצלם טוב?

ובכן, הבעיה האמיתית ברוב המקרים הללו שאנחנו נוטים לבחור צלם כמו שהיינו בוחרים בעבר חבילה בחברת סלולר. אני אתחיל באלגוריה לעולם הסלולר ואחר כך אמשיך לצילום. גם בבחירת חברות סלולר יש אנשים שבוחרים שונה ואני אתן הדגמה. דבר ראשון לפני שאנחנו בודקים לעומק - אנחנו בודקים מה מצהירה החברה, כלומר פרטים יבשים. אתם מקבלים נפח מסוים של אינטרנט, מקבלים שיחות לחו"ל והכל במחיר מסוים. כל זליגה מעבר לכמות תעלה לכם סכומים מסוימים. גם יש מחשבה על איזה חבילות חו"ל יש ומה הם נותנות. ובכן כאן זה די ברור לכולם. יש כאלה שיסיימו את החיפוש שלהם כאן.

עכשיו יש את אלו שישאלו חברים ומכרים על טיב השירות שהם קיבלו ועד כמה הם מרוצים. כאן הדעות לא יהיו אובייקטיביות ולמעשה יהוו חלק מהחוויה שהייתה להם ופחות על דברים אחרים. חלק ישאלו איך הקליטה שם ואיך המהירות? כאן מתחילה הבעיה. לרוב נרצה לדעת איך הקליטה והמהירות באזורים שבהם אנחנו נמצאים. האם משהו שרלוונטי למישהו מהרצליה שגר במרכז העיר יהיה רלוונטי למישהו שגר בשכונה כלשהי ליד העיר העתיקה בצפת? אנחנו יכולים לבדוק כמה אנטנות סה"כ מחזיקה החברה וכמה אנטנות מהירות ומה הפריסה שלהם. יש עוד הרבה פרמטרים טכנים אבל הפרמטר העיקרי לרוב האוכלוסייה בישראל יהיה פשוט המחיר. חלק יתלהבו שקיימים מחירים זולים וישר ייקחו את הכי זול, וחלק יחשבו שמה שעולה יקר יותר אז כנראה שווה יותר ואיכותי יותר. לא תמיד זה נכון .

צילום פורטרט : ניר רויטמןhttps://emetti-dg.com עגילים מ

צילום פורטרט : ניר רויטמן

https://emetti-dg.com עגילים מ

עכשיו אני חוזר לצילום. לבחור צלם צריך להיות מורכב יותר מלבחור חברת סלולר. כאן אנחנו יכולים לבדוק תיק עבודות, היענות של רשתות חברתיות ושאר דברים. הבעיה שלא כולנו מבינים מה זה צילום טוב כמו שלא כולנו יודעים מה זאת מהירות טובה באינטרנט הסלולרי. אז צעד ראשון שנחשוב לעשות בבחירת צלם זה נסתכל שנייה בפורטפוליו של הצלם אם הוא קיים ונחשוב אם הוא מצלם את מה שאנחנו צריכים. חלק ישתמשו בהבנה הקנייתית שלהם מעולם הסלולר ויחשבו איך היא רלוונטית להם לבחירת הצלם. חלק יגידו כך – "רגע, אני אבחר צלם יקר יותר ובטוח אקבל תוצאה טובה יותר מאשר משהו זול".

רוצים לשמוע משהו? הרבה צלמים מתחילים או כאלה בעלי 20 שנות ניסיון שמצלמים כמו צלמים מתחילים כבר יודעים שתעשו את הבחירה הזאת. צלם שמהתוצאה שהוא נותן לא הייתי רוצה אפילו לשלם לו על הדלק החליט שאם הוא יעלה את המחירים אז בוודאי שהוא יקבל יותר פניות וגם ירוויח יותר כסף. בכל אופן זה סיפור אחר... אם בחרתם צלם רק על פי המחיר (לפה ולשם) וכבר הצטלמתם ועוד לא קיבלתם את התמונות מהצילומים – אז תדעו שלא בדקתם מספיק ואולי תקבלו תוצאה טובה ואולי תוצאה שלא תספק אתכם. חלקכם אולי יהיה מרוצה ממה שאחרים לא יהיו מרוצים ולהפך.

אז בואו נגיד שההיבט הכספי הוא לא מה שהכריע. כמובן שגם מה שזול יותר אז יותר מפחיד אותנו או ההפך גורם לנו לחשוב שמצאנו מציאה. עכשיו בוא נגיע לחלק שבו אנחנו עדיין לא מצאנו את הצלם ואנחנו שואלים קרובים או את חכמת ההמונים באינטרנט. כתבנו פוסט בקבוצה באינטרנט וביקשנו עזרה בלמצוא צלם לצילום פורטרט. מיד תוך כמה שעות קיבלנו 100 תגובות. חצי מהתגובות הם של צלמים והחצי השני מאנשים שממליצים על חברים שלהם שהם צלמים. בוא נגיד שבאמת עברתם על 100 ההמלצות הללו ובדקתם כל אחד בנפרד לעומק (מה שרחוק מלקרות במציאות).

דבר ראשון לקראת בחירת הצלם סיננתם כאלה שאתם לא רואים שהם מכריזים על עצמם כצלמים או שהם מפרסמים דברים אחרים שקשורים לעסק אחר. גם אם הם צלמים, יכול להיות להיות שזה לא נראה לכם. סיננתם כרגע לפחות 10 צלמים.

עכשיו הצעד השני שעשיתם בבחירת הצלם זה לבדוק ולראות שחלקם בכלל לא מצלמים פורטרטים ואתם הרי מחפשים צלם פורטרטים. מפה הורדתם לפחות 30 אנשים.

עכשיו התהליך החדשוב והמאתגר בלבחור צלם הוא לסנן צלמים שאתם רואים שכל התמונות נראות לכם קצת מוזר. חיתוכים מוזרים, עריכות מוזרות או שחור לבן וספיה איפה שלא צריך, פרספקטיבה מגוחכת, אולי צלמים שיש להם רק תמונות בודדות של אנשים ולא תיק עבודות שמציג מה תקבלו. כאן בתיאוריה יש מצב שיחתכו עוד 40 אנשים מתוך המאה צלמים ולפי דעתי אולי יותר.

צילום : ניר רויטמן

צילום : ניר רויטמן

נשארתם עם 20 המלצות על צלמים. עברתם על כולם וחלק פרסמו מחירי צילום שאולי גרמו לכם ללחץ בחזה. ירדו עוד 5 צלמים מהפרק. עכשיו יש לכם אופציה לבחור 15 צלמים שלא קלעו לשאר הסינונים שלכם. אולי תתיעצו עם האישה או הבעל או אפילו עם הילד. חלקכם ישאלו חבר שהוא חובב צילום. אולי מישהו שהוא חובב צילום ששאלתם יוכל לומר לכם בבטחון גמור – "זה הצלם הכי טוב שכדאי לך לקחת, תראה איזה צילומי טבע הוא עושה. בטוח הוא צלם טוב" . אז כן, הוא מצלם צילומי טבע יפים. אבל האם הסתכלתם על הצילומי פורטרט שלו ובדקתם אם הם טובים לכם?

אז בואו נגיד שמישהו ששאלתם אמר לכם דווקא שהצילומי פורטרט של אותו צלם טובים מאוד והוא ממליץ לכם לבחור את הצלם הזה. האם כאן צריכה להסתיים הבחירה שלכם? כמובן שלא. אמנם יש הרבה צלמים שמבחינה טכנית יכולים להשתוות לצלמים טובים אחרים, אבל לכל צלם יש אידיאל יופי שונה וסגנון שונה שבו הוא מציג את המצולמים שלו. הדברים האלה גלויים מאוד בכל תיק עבודות שהרי הדברים האלה חוזרים על עצמם.

חלק ינסו להוציא את המצולמים שלהם מחייכים וצוחקים וחלק ירצו שהמצולמים שלהם יראו אולי נחשקים וחלק יראו רציניים והרבה דברים אחרים. בוא נגיד שבחלק הזה שבו אתם רואים איך נראים המצולמים התאים לכם. עכשיו בוא תבחנו יותר לעומק עוד מספר גורמים. האם סגנון הצילום משדר לכם משהו מתאים? האם הכל צבעוני והכל נראה ספונטני או אולי ההפך הכל נראה מבוקר ודרמטי ומרשים. ההחלטה הזאת תהיה אחת ההחלטות החשובות בשבילכם. מה אתם רוצים שהתמונה שלכם תשדר?

צילום : ניר רויטמן

צילום : ניר רויטמן

עכשיו יש עוד גורם שמאוד קל להבחין בו אבל אנחנו לא חושבים עליו תמיד כשאנחנו מסתכלים על תמונות של צלמים. האם בצילומים המצולמים נראים ככאלה שנוח להם? האם הם נראים רגועים? האם התמונה של המצולמים משדרת את החוויה שרצה הצלם להעביר או יותר נכון, האם המצולם נראה כאילו הוא נהנה או נכנס לאווירה המתאימה? צילום שנראה רציני ודרמטי לא תמיד אומר שהמצולם לא נהנה. להפך, המצולם יכול להיראות כאילו הוא מסור למשימה ובוטח בצלם. זה יכול לתפוס גם לגבי צילום שבו יש מישהו שצוחק.

זהו, הגעתם לשלב שבו אתם צריכים לבחור בין שני צלמים שנראים לכם הכי טובים והכי מתאימים לכם. לשניהם יש תיק עבודות צילום מעולה ושניהם נכנסים לתקציב שהסכמתם לשלם עליו. דבר ראשון שום דבר לא מונע ממכם לקחת את שניהם, אבל בוא נגיד שאתם צריכים לבחור צלם או צלמת אחת. שאלתם את כל הקרובים אליכם והתשובות מתחלקות בדיוק חצי וחצי. מה נשאר לכם לעשות? פשוט מאוד, ללכת עם תחושת הבטן. אם יש לכם הרגשה שצלם אחד מדבר יותר אליכם אז שווה ללכת איתו כי ככה אתם לא תהיו כל הזמן בצילום במחשבות שמה היה קורה אם הייתי לוקח את הצלם שהרגשתי יותר טוב לגביו. עכשיו אחרי שקיבלתם את התמונות ואתם מרוצים והצלם עמד בציפיות שלכם, האם הבנתם את התהליך שעשיתם עד שבחרתם צלם? נכון זה שונה מאשר לבחור חברת סלולר? אז אני מאחל לכולכם צילומים נעימים ומקווה שתעשו את הבחירות הכי טובות לכם.

שלכם, ניר רויטמן - צלם פורטרטים

אהבתם? נהניתם? למדתם? מוזמנים לקרוא עוד פוסטים בבלוג הצילום שלי בלינק הבא www.roitmanphoto.com/blog

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir RoitmanComment