NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

איך היה לי להשתתף בסדנת צילום מחול

צולם בסדנא לצילום רקדניות "חולות קיסריה" בהנחיית אושר פארטובי. OP master class רקדניות:  יובל קורן, רוני שפס עיצוב שמלות: מיכאל פולאנוב. הדרכה והפקה: אושר פארטובי. הפקה: קורין מנדלסון פארטובי. עזרה בהדרכה: דקל אבו. האינסטגרם של אושר למעוניינים בסדנאות נוספות שלו https://www.instagram.com/osher_partovi

אציין שהפוסט נכתב ביוזמתי בלבד כאמירת מילה טובה וגם רצון שלי להעלות את התמונות כשאין לי דף קטגוריה בתחום עדיין.

לפני כחודש חבר שלי שגם צלם צילצל אלי והציע שנלך לסדנה לצילום מחול ספציפית. קצת הופתעתי לשמוע את זה דווקא ממנו, אך הוא סיפר שחברה משותפת שלנו הלכה גם לסדנה של אותו צלם ומאוד נהנתה מהחוויה ומההדרכה. ובכן בהתחלה לא הייתי בטוח והוא שכנע אותי שאם אני לא רוצה לבוא רק בשביל החוויה אז שאבוא כדי שנראה איך צלם שהתמחה בהעברת סדנאות מעביר הדרכות לקבוצות בצורה מקצועית ומאורגנת וכאן מדובר במישהו שעושה את זה בצורה מעולה (לפי ההמלצה של אותה ידידה).

הסכמתי לשמוע עוד קצת ממנו כדי שישכנע אותי ודבר ראשון הוא ציין את שם הצלם "אושר פארטובי" שהוא זה שמארגן את הסדנה הזאת וצירף לי לינק לאינסטגרם שלו. ובכן מבדיקה קצרה ראיתי שאני כבר עוקב אחרי אותו צלם ומכיר את העבודות שלו שהם ברמה מאוד גבוהה. גם זכרתי שראיתי שהוא מקיים הרבה Masterclass של צילום מחול. בסוף השתכנעתי והחלטתי שנלך לבדוק ביחד.

אחרי הרישום עצמו ושיחה עם אושר פארטובי עצמו עד הסדנה עברו בערך שבועיים. לקראת המועד צורפתי לקבוצת ווטסאפ של הסדנה של אותו תאריך ומהר מאוד הקבוצה הייתה פעילה. בהתחלה אושר פארטובי נתן כמה הסברים טכנים על ההגעה והכל ובשלב מסוים הוא החל כבר מראש בהדרכה. הוא הסביר בקבוצה על הלוקיישן שיתקיים באזור מוקף חולות עם מספר עצים ערומים בודדים כחלק מהנוף. הוא העלה מספר דוגמאות של צילומי מחול מאותו לוקיישן ונתן דגשים עניניים על אופן הצילום המומלץ ועל מה כדאי לשים לב בצילום באותו לוקיישן ועבודה מול רקדניות ובצילום מחול בפרט.

בקבוצה עצמה עלו הרבה שאלות שעל כולם אושר פארטובי שמח לענות וגם להוסיף מידע שיהיה רלוונטי למשתתפים. היה חשוב לו להעביר קצת מהידע שלו שיעזור לכולם במהלך הצילומים. כמו שהוא אמר נראה לי בהפסקה לאחד המשתתפים “ההצלחה שלכם זאת גם ההצלחה שלי ושל ההפקה”. חלק מהשאלות שנשאלו בקבוצה לפני נגעו להיבטים טכנים ושימוש בציוד וחלק מהשאלות דיברו על איך לתכנן ויזואלית קומפוזיציות מתאימות שיעשירו את המראה של השמלות על רקע החולות ועוד.

ביום הסדנה נפגשנו כל המשתתפים ואיתם אושר פארטובי ביחד עם עוד עוזר מדריך ושתי רקדניות (ואולי היו עוד חברי צוות שפספסתי). אושר לא האריך במילים על עצמו והחליט לתת דגשים שיעזרו לכלל המשתתפים גם איך להוציא את המיטב מהצילומים וגם באופן כללי דגשים על עקרונות אידיאל יופי בצילום מחול. בהתחלה הוא נתן דגשים שחשובים מבחינת שליטה בהיבטי הקומפוזיציה והנראות, אך לאחר מכן אושר פארטובי דיבר על היבטים חשובים בצילום מחול שקצת יכולים להתפספס אצל צלמים שלא מהתחום של צילומי מחול. מכיוון שמדובר בצילום מחול אז הוא הדגיש שיש לתת כבוד עילי לטכניקה של הרקדנית וכלל הויזואל כמו בצילום פורטרטים שמדבר גם על הבעה נכונה והחלטות שנוגעות לאור. בחלק הראשון הוא אכן דיבר על החלק שנוגע לצלמים בזמן הצילום, אך הוא האריך ובצדק כשהסביר על בחירת התמונות לאחר הצילום. הדגיש והסביר איך צריך לתת כבוד לזמן של סינון ובחירת התמונות. בסופו של דבר תמונות שלא מחמיאות לרקדנית מבחינת תפיסת הרגע והיבטים טכנים עדיף לוותר עליהם וחשוב להציג רק את התמונות הכי טובות.

בזמן הצילום התחלקנו ל2 קבוצות שצילמו רקדנית שונה בכל פעם. הסיבה לכך הייתה לפי דעתי ההבדלים במרחקים הרצויים בשביל צלמים שמחזיקים מצלמות שונות. מצלמות Full frame שנותנות מראה יותר רחב עם אותו קוטר עדשה לעומת מצלמות קרופ שמקרבות את כל הויזואל פי אחד וחצי או שניים. ההחלטה הזאת הייתה נכונה שכן לא נוצרו פערים מיותרים במרחקים בין רוב הצלמים וכך לא הסתירו אחד לשני ולא בלגנו את הנימים הנהדרים שהיו בחול.

רוב הצילומים היו בלוקיישנים נבחרים מראש והייתה לרקדניות אופציה להבעה עצמית בריקוד. מדי פעם אושר פארטובי או העוזר מדריך השני (שהתחלפו ביניהם מדי פעם בין הקבוצות) העלו בפני הרקדניות גם את הבקשה לעשות תנועות מיוחדות מעולם המחול.

הרקדניות היו רקדניות מקצועיות שעובדות בלהקות מחול מוכרות בארץ. עלי לציין לטובה את ההשקעה שלהן לאור הקושי של לרקוד או לנטר בסביבה חולית ולא יציבה שמקשה על כלל התזוזה. הן גם הציגו מקצועיות ויכולות גבוהות, וגם ידעו מה מצטלם טוב יותר.

לאחר זמן מה יצאנו להפסקה קצרה שנתנה קצת זמן לכולם לנוח וגם קצת להכיר אחד את השני. חלק גדול מהמשתתפים כבר מכירים אחד את השני שכן הם אוהבים את הסדנאות של אושר ומגיעים אליהם כבר תקופה.

באותו יום של הסדנת צילום זכינו לעננות מרשימה לסוף חודש יולי. היה דיבור שיהיה גשם קיצי אך למזלנו הוא פסח עלינו ורק טפטף צפונה יותר. בכל אופן התוספת הזאת נתנה המון לויזואל.

לקראת השקיעה ניתנו אופציות למשתתפים לתרגל גם צילום של צלליות וצילום בחשיפה מעט יותר ארוכה ליצירת טשטוש התנועה. לחלק מהמשתתפים זה היה חדש וההסברים של המדריכים נתנו להם ביטחון ויכולת לבצע את זה בקלות ולהבין את מה עומד מאחורי הויזואל שהם יצרו.

ברגע שהסדנה נגמרה דבר ראשון כולם בירכו את אושר פארטובי והצוות על המקצועיות והעזרה שלהם. מה שחשבתי שנגמר ברגע שנכנסנו למכונית עוד המשיך להדהד לאנשים אחרי. אנשים העלו את התמונות הנבחרות מאותו יום לקבוצת ווטסאפ והרבה הודו שוב לאושר על הארגון המקצועי ועל כך שהצליחו ליצור תמונות כאלו. ובכן המחמאות המשיכו לבוא במשך כמה ימים.

לסיכום אני ארצה להודות לאושר פארטובי על הסדנת מחול שהוא ארגן שהיא רק דוגמא אחת מתוך שלל סדנאות מחול שהוא מארגן לציבור הרחב. ארצה לציין שגם אם חלקכם בדרך כלל לא מגיעים לסדנאות, עדיין יש מה ללמוד ממנו ולחוות חוויה טובה ומהנה.

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir Roitman4 Comments