NIR ROITMAN
Long exposure - blog.jpg

בלוג צילום

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני, הבלוג שלי מדבר בגובה העיניים. מגוון פוסטים בבלוג עם טיפים טובים לצילום שחלקם הגדול נותן משמעות חדשה לגישה שלכם כצלמים וגם למתעניינים.

בלוג צילום לא חייב להיות גיקי וטכני - לפחות זה מה שאני מאמין בו. אני כן מאמין שבלוג צילום יכול גם לדבר על צילום כתרבות מהנה ולא רק כדף של נוסחאות מסובכות. אני מקווה שתמצאו את בלוג הצילום באתר שלי כייחודי ומקווה שזה יעניין אתכם שכן הבלוג צילום שלי מדבר על צילום בגובה העיניים בצורה נגישה.

אני לא מדבר כאן על דברים טכנים ומנסה יותר לדבר על משמעות ודעות על עולם הצילום. אמנם יש פוסטים על טיפים לצילום, אבל אתם גם תתקלו בהרבה טיפים לא ישירים שבאים כגישה פילוסופית שיגרמו לכם לחשוב יותר לעומק לפני שאתם מתחילים לצלם. בבלוג תשמעו דעות על דברים מעניינים שאולי מעסיקים או עוברים בראשם של צלמים או אנשים שמתעניינים בצילום.

אני שם אצלי כמטרה בבלוג צילום שלי גם לעניין אנשים רגילים שלא ממהרים להפוך לצלמים, אך יודעים שאין מה לעשות וצילום זה כבר חלק מהחיים שלנו בעידן הדיגיטלי. אתם מוזמנים לקרוא בבלוג ומקווה שתהנו. אם נהניתם מפוסט מסוים - אני אשמח אם תשתפו את הכתובת שלו ברשתות החברתיות או אפילו באתר או בבלוג שלכם ותספרו בכמה מילים לקוראים הבאים למה אתם מאמינים שהם יהנו מאותו פוסט.

מבוא לצילום הופעות – איך להוציא רגעים ייחודים מתוך אלפי רגעים פשוטים.

עוד תמונות של הופעות חיות שצילמתי בלינק הבא www.roitmanphoto.com/live-music

בצילום הופעות המטרה של הצלם היא להוציא רגע ייחודי מתוך אלפי רגעים פשוטים. בצילום הופעות אין לכם שליטה כמעט על כלום מלבד הבחירות שלכם. שולטים במצלמה ובעדשות? יש עוד דברים שצריך לדעת שאינם רק טכנים.

אי אפשר להתעלם שגם צלם הוא עוד צופה ומאזין. מוזיקה היא חוויה שאנחנו כבני אדם אוהבים ומעריצים. תרבויות שלמות ומיקרו תרבויות רואות בחוויה הזאת דבר הכרחי לזהות שלנו כבני אדם. הכוח שיש ליוצרים, זמרים ולהקות יכול לגרום להם להיות קול של דור שלם או קול של אומה שלמה. זמרים מפורסמים הם מושא להערצה בתרבויות רבות. תמונות שצילמו צלמים בהופעות את אותם זמרים ולהקות, מילאו לא פעם את חדרי השינה שלנו כילדים או מתבגרים וכאנשים מבוגרים. החוויה הנפלאה שניתן לחוות בהופעת מוזיקה חיה יכולה ליצור חוויה גדולה מהחיים. קירבה והזדהות עם אפילו אלפי אנשים שחווים חוויה דומה, כולם שומעים את אותה מוזיקה אבל כל אחד זוכר את התמונה הזאת בראש ממקום אחר ומזווית אחרת שהצטלמה בראשו.

בצילום הופעות יש הרבה רגעים ספונטנים. אבל בסופו של דבר ניתן באמצע ההופעה לצפות שרגע ספונטני כזה ייקרה. צלם הופעות יכול להקשיב למוזיקה ולאווירה וגם להתבונן בזמר ולהבין איפה יהיו רגעים שירגשו את הזמר וככל הנראה יוציאו ממנו איזשהי תנועה או חיוך או אפילו קפיצה משמחה. המטרה של הצלם היא להוציא רגע ייחודי מתוך אלפי רגעים פשוטים. מה הדרך הכי טובה לעשות את זה אם לא לשמוע גם את המוזיקה ולהרגיש את הוייב של הזמר.

זה נאמר רבות שהתאורה היא חברו הטוב ביותר של הצלם. לצערנו בצילום הופעות אין ביכולתנו לצפות לתאורה מושלמת כל הזמן. כמובן שיש בהופעות חיות גם הרבה מקרים שבהם התאורן לא מנהל את התאורה בצורה שטובה לצילום, אלא תאורה שתיצור אפקט חוויתי לצופה. לכן צלם הופעות צריך להיות דרוך ואפילו לצפות לרגע שבו התאורה תהיה טובה לצילום וגם הרקע יהיה טוב. אם אין תאורה טובה, לא חייבים לצלם.

מכיוון שבצילום הופעות נהוג בעידן הדיגיטלי לצלם יותר תמונות ממה שבסופו של דבר נשתמש בהם – הבחירה בתמונות הטובות ביותר היא חשובה מאוד. כאשר צלם הופעות מסנן ובוחר אילו תמונות ייכנסו בסופו של דבר לרשימה הסופית, הוא צריך לדאוג למספר דברים חשובים. יש בדיחה שסיפר לי מורה בבית ספר לצילום שלמדתי בו "אין תמונות גרועות, יש רק בחירות לא נכונות".לפי המשפט הזה ניתן להסיק שיש צילומים יותר טובים שמלאים בפוטנציאל לעומת תמונות פחות טובות. זה נשמע כמו אימרה די ברורה. אני כצלם פורטרטים נותן חשיבות בבחירות שלי לצילומים שמציגים את המצולם בצורה מכובדת ויפה ובחלק גדול מהצילומים מההופעה זה יכול להרגיש שיש נגיעות של צילום פורטרט.

כמו בשאר הצילומים שלי – הקווים הקלאסים מנחים אותי כדי לבחור את הרגע הנכון שבו הכל פועל ונראה טוב. אני מאמין שחלק גדול מצילומי הההופעות חיות שלי של זמרים ישראלים יכול להיראות כמו עוד פורטרט שנתפס כשהזמר היה על הבמה. אני רוצה לראות גם כאן מבט רגוע ונינוח או פרץ של אנרגיות תוך כדי שירה. העיקר שהמצולם נראה טוב.

רוצים לשמוע סוד? כשאני עובר על כל התמונות אני תמיד נותן דיבוב קליל של הזמרים בתמונה. התמונות שבהם הם שרים ומרגישים לי הכי טוב הם התמונות שאני בוחר. אני לא מעלה תמונות כמו אצל צלמים אחרים שבהם אותו דיבוב שאני עושה לשירה מרגיש לי כיבבה, או כעייפות או כשאר קולות מעצבנים. כן, אני רואה הרבה צילומים באינטרנט של הופעות ואני תמיד מנסה להבין איך הזמר נשמע באותו רגע. זה סוד קטן שלי.

אני מאמין שיש הרבה טעויות שעושים צלמים אחרים בבחירות שלהם כגון להעלות צילומים שבהם המיקרופון מכסה את הפה של המצולם ונותן הרגשה שהזמר אוכל את המיקרופון. יש עוד הרבה דברים אחרים שצלם הופעות צריך להקפיד עליהם וחלק גדול מזה זה סטנדרטים מסוימים שלו ושל התעשייה.

בכל אופן, הכי חשוב לפי דעתי זה לכבד את הקהל ולהתנהג בצורה יפה לידו, תשתדלו לא לתת מרפקים ולדחוף . וצלמים בבקשה בלי פלאשים. היו כבר זמרים שבעטו במצלמות שעליהם פלאשים שסינוורו אותם כל ההופעה. תכבדו גם את הזמרים. אתם צופים כמו שאר הצופים.

עוד תמונות של הופעות חיות שצילמתי בלינק הבא www.roitmanphoto.com/live-music

ניתן להגיב כאורחים מבלי להשאיר פרטים מזהים כגון מייל. רק לרשום שם וניתן לבחור למטה להגיב כאורחים.

Nir RoitmanComment